Nowelizacja Kodeksu pracy
Obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące ustawy zmieniającej Kodeks pracy oraz niektóre inne ustawy. Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego norm zawartych w dwóch unijnych dyrektywach. W poniższym artykule przedstawione zostały najciekawsze z planowanych zmian.
Umowa o pracę na okres próbny
Najistotniejszą zmianą dotyczącą umowy o pracę na okres próbny jest uzależnienie czasu trwania tej umowy od planowanego czasu trwania umowy o pracę, którą strony zamierzają zawrzeć po okresie próbnym. Zgodnie z projektem nowelizacji umowę na okres próbny strony będą mogły zawrzeć na okres nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Warto zwrócić uwagę, że umowy na okres próbny wciąż nie będzie można w żadnym wypadku zawrzeć na okres przekraczający 3 miesiące. Jednakże zgodnie z planowanymi zmianami strony będą miały możliwość uzgodnienia w umowie, że przedłuży się ona o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
Modyfikacji ulegnie również art. 25 § 3 Kodeksu pracy, w którym to wskazane zostały przypadki, kiedy możliwe jest ponowne zawarcie z tym samym pracownikiem umowy o pracę na okres próbny. Po zmianach usunięty zostanie pkt 2 tego przepisu, regulujący możliwość ponownego zawarcia owej umowy po upływie co najmniej lat 3 od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Co za tym idzie, ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie dopuszczalne tylko w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Możliwość pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą
Planowany jest nowy przepis, zgodnie z którym pracodawca nie będzie mógł zakazać swojemu pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Pracownikowi nie będzie też można zakazać pozostawania w innym stosunku prawnym, będącym podstawą świadczenia pracy. Co do zasady pracownik będzie miał zatem swobodę zawarcia z innym podmiotem np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Od tej zasady zostały jednak przewidziane dwa odstępstwa. Nie będzie miała ona zastosowania:
- w przypadku pracownika związanego zakazem konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy;
- jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej.
Wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy
W ramach planowanych zmian do Kodeksu pracy wprowadzony zostanie art. 29(3), zgodnie z którym pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy będzie miał możliwość raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika, a w razie jego nieuwzględnienia będzie musiał poinformować pracownika o przyczynie odmowy.
Przy udzielaniu odpowiedzi na wniosek pracodawca będzie musiał wziąć pod uwagę potrzeby zarówno swoje, jak i pracownika. Odpowiedź będzie musiała zostać udzielona nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku. Opisane wyżej zasady nie będą jednak dotyczyć pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Bardzo istotne zmiany, niewątpliwie na korzyść pracownika, dotyczą również wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony zrównane zostanie z wypowiedzeniem umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zobowiązany będzie do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę na czas określony. Na pracodawcy będzie także ciążył obowiązek zawiadomienia reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony. Zawiadomienia trzeba będzie dokonać na piśmie, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
Zgodnie z planowanymi zmianami pracownik w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony uzyska możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy. Pracownik będzie miał więc możliwość dochodzenia przed sądem pracy jednego z dwóch roszczeń: odszkodowania albo przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej i urlop opiekuńczy
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wprowadzi również dwa nowe rodzaje okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pierwszym z nich będzie zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Zwolnienie to będzie przysługiwać w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik w takiej sytuacji zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.
Drugą z nowych instytucji będzie urlop opiekuńczy. Urlop opiekuńczy będzie przysługiwać pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członka rodziny będzie uważać się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Wymiar tego urlopu wyniesie 5 dni w ciągu roku kalendarzowego.